1st Dam

FLAME OF SYDNEY, by Encosta de Lago. 4 wins-3 at 2-at 1000m, 1400m, A$315,020, VRC Desirable H., L, Isca 2YO P., MVRC Toy Factory 2YO P., 2d MRC Sandown Guineas, Gr.2, MVRC Ashley's Foresters Arms Hotel H., 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Talindert S., L, 4th MVRC Champagne S., Gr.3. Dam of seven named foals, five to race, four winners, inc:-

INVADER (c. by Snitzel). Subject horse.

NOT LISTENIN'TOME (g. by Dylan Thomas). 8 wins to 1200m, A$331,000, HK$16,507,000, HKJC BOCHK Wealth Management Jockey Club Sprint, Gr.2, MRC Zeditave S., Gr.3, HKJC National Day Cup, L, Bauhinia Sprint Trophy H., L, Sha Tin Vase, L, Friendship Bridge H., 2d ATC Canterbury S., Gr.1, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MVRC Red Anchor S., Gr.3, HKJC Bauhinia Sprint Trophy H., Gr.3, National Day Cup, Gr.3, Friendship Bridge H., 3d HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Centenary Sprint Cup, Gr.2, BOCHK Wealth Management Jockey Club Sprint, Gr.2, Bauhinia Sprint Trophy, L, Pacific Ocean H., 4th HKJC Bauhinia Sprint Trophy H., Gr.3.

 

2nd Dam

Flame of Atlanta, by Clay Hero. 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, VATC Courtza H., 2d VATC Storm Queen H., Swinburne Higher Education H., September H., Highways Tabaret H., Mistress Anne H., MVRC Renta 2-Way Radio H., Avondale JC Vegie World H., 3d Waikato RC Sprint H., L, VATC Wattyl Paints H., VRC Maybe Mahal H., 4th SAJC Angas Brut S., Gr.2, KPMG S., L, Counties Challenge S., L. Sister to WRY HERO, half-sister to WHAT CAN I SAY (dam of ONLY WORDS, GIBRALTAR CAMPION), Ma (dam of MABEEL). Dam of 9 named foals, all winners, inc:-

FLAME OF SYDNEY (Encosta de Lago). 4 wins. See above.

 

3rd Dam

PLANS AWRY, by Topsider. 7 wins-3 at 2-to 6½f, Les Bois ITBA Sales S., L, 4th Golden Gate Sorority Invitational H., L. Dam of 13 named foals, 11 to race, 10 winners, inc:-

WHAT CAN I SAY (Khozaam). 8 wins from 1200m to 1600m, NZ$95,275, A$143,020, AJC Warwick S., Gr.2, Waikato RC Mapperley Stud S., Gr.3, AJC Sapphire S., L, Waikato RC Foxbridge P., L, Rotorua S., L-twice, ARC Bridgecorp H., 2d Waikato RC Instrument Supplies S., Gr.3, ARC L&P Made in New Zealand H., 3d VRC Craiglee S., Gr.2, Wanganui S., Gr.2, Hawkes Bay Campbell & Potts Refrigeration H. Dam of-

ONLY WORDS (End Sweep). 6 wins to 1500m, A$585,025, AJC Surround S., Gr.2, STC Phar Lap S., Gr.2, QTC Sir Byrne Hart S., Gr.2, AJC South Pacific Classic, Gr.3, STC Spring Valley Fruitsation P., De Bortoli Wines H., 2d AJC All Aged S., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1. Dam of-

HOLY SNOW (Fastnet Rock). 2 wins at 1400m, A$283,135, in 2017-18, MRC Autumn S., Gr.2, 2d ATC Phar Lap S., Gr.2, MRC Sandown S., Gr.3, 3d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3.

GIBRALTAR CAMPION (Rock of Gibraltar). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$181,365, MRC Chairman's S., L, Kevin Heffernan S., L, VRC New Function Centre at Werribee 2YO P., 2d MVRC Mitchell McKenzie S., L, VRC Birdcage H. Producer.

You Can't Say That. Winner at 1350m, 3d Waikato RC Riv Bars & Café H. Dam of-

DARCI BE GOOD (Darci Brahma). 7 wins-1 at 2-from 1400m to 2050m, A$651,550, Newcastle JC Spring S., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, ATC Fernhill H., L, 2d ATC Spring Champion S., Gr.1, Tattersalls Club Cup, L, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, Qld Tatt's RC Recognition S., L.

WRY HERO (Clay Hero). 10 wins-2 at 2-to 1250m, A$316,830, MVRC Leslie Froggatt S., L, VATC Japan Racing Association S., L, VRC Collex Waste H., MVRC Toy Factory H., STC Rydges Cronulla Welter Cup, Te Rapa Welter H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.2, STC Satellite S., L, 3d VRC Rupert Steele S., Gr.3.

Ma. Unplaced. Dam of-

MABEEL (Savabeel). 6 wins from 1000m to 1600m, NZ$167,610, A$23,000, WRC Anniversary H., Gr.3, Manawatu RC Flying H., L, ARC Stella Artois H., Barfoot & Thompson H., Waikato RC Munns the Mans Store H., 2d VRC Antler Luggage H., ARC Curraghmore Stud H., Woodpecker Hill H., 4th WRC Thorndon Mile, Gr.1.